تبلیغات
میلکان که‌ڵهوڕ

میلکان که‌ڵهوڕ
her bijî kurd 
قالب وبلاگ
نویسندگان
نەزەر سەنجی
ئیوه له کام پارێزگا هاتینه‌سه ناو ئه‌ی ماڵپه‌ره؟
لینک هاورێەیل
لاپەڕەیل تر

یافته های جدید باستان شناختی در منطقه تپه چێاگاوانه در اسلام آباد غرب بقایایی از دانه های گندم. جو و عدس را از یک کلونی انسانی متعلق به 12 هزار سال پیش نشان میدهد.

از سال 2009 حفاریهایی به رهبری "نیکولاس کونارد" باستان شناس دانشگاه "توبینگن" آلمان در این منطقه آغاز شده بود. طبق فرضیه ی پیشین دانشمندان منشأ کشاورزی در منطقه ای در غرب هلال حاصلخیز (دانشمندان اصطلاح هلال حاصلخیز را به عنوان منشأ پیدایش کشاورزی در خاور میانه نام میبرند) در بین عراق و ترکیه و سوریه و اردن میدانستند اما با یافته های جدید دانه های متلعق به 12هزار سال پیش به همراه اشیائی از دوران سنگی انسانی در تپه های چغاگاوانه در اسلام آباد غرب(در استان کرمانشاه در منطقه زاگرس) منشأ کشاورزی های اولیه را به ایران منتقل میکند.

منبع پیام نمای شبکه 3 در تاریخ 16/6/1392

در ادامه مطالب توضیحاتی درباره این تپه باستانی آورده شده است.

تپه چغا گاوانه

تپه چغا گاوانه مربوط به دوران پیش از تاریخ ایران باستان است و در اسلام‌آباد غرب، داخل شهر واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۹ تیر ۱۳۴۸ با شمارهٔ ثبت ۸۳۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مشخصات تپه

تپه چغاگاوانه با ارتفاعی حدود 25 متر در وسط شهر اسلام آباد غرب بین خانه های مسکونی قرار دارد . 9 قسمت از 10 قسمت تپه ضمن خیابان کشی و خانه سازی از بین رفته است. وسعت کنونی آن حدود 000/10 متر مربع می باشد. در کاوشهای انجام شده در تپه دو طبقه مختلف پیدا شده که حدود 100 تا 150 سال با هم اختلاف زمانی دارند. ساختمان هر دو طبقه با خشت خام بنا شده است و تنها بر حسب ضرورت گاهی از آجر برای کف اتاقها و پلکانها استفاده کرده اند. اتاقهای طبقه اول وابسته به طبقه پائینی بود. ظاهراً ساکنان طبقه اول با اندک دخل و تصرفی از اتاقهای طبقه بالا استفاده کرده اند. از نظر اصول فنی ساختمان طبقه دوم پیشرفته تر از طبقه اول است. ساختمان با 45 درجه انحراف در جهت شمالی – جنوبی پی ریزی گردیده، دیوارهای آنها با روکشی از گچ می باشد ولی در طبقه دوم در برخی از دیوارها به جای گچ رنگ قرمز را با ترکیبی از گل اّخرا مورد استفاده قرار داده اند. در مرکز هر طبقه اتاق بزرگی با 5 درگاه ورودی وجود دارد. در اتاقهای طبقه اول یک درگاه بیشتر وجود ندارد

مشخصات ساختمان های موجود در تپه

این بنا شامل مجموعه ای از اتاق ها است که احتمالاً بخش‎ ‎شرقی آن محل سکونت حاکم و بخش غربی آن مرکزی برای کارهای اداری و صنعتی بوده است‎. ‎در داخل برخی از اتاق ها، کوره های سفالگری شناسایی شد. همچنین در داخل یکی از اتاق‎ ‎ها (اتاق شماره پنج) تعدادی لوح گلی با خط میخی بابلی به دست آمد‎.‎برخی از‎ ‎این لوح ها خام و برخی دیگر حرارت دیده بودند. در پای دیوار شمالی این اتاق، سه‎ ‎اجاق در یک ردیف قرار داشت. احتمالاً این اجاق ها برای پختن لوح ها ساخته شده‎ ‎بودند. در اتاق های شماره شانزده و‎ ‎هفده نیز تعدادی مهر از جنس عقیق، استخوان، سنگ و ... به دست آمده . با لایه نگاری که در سال 78-1377 ش توسط کامیار‎ ‎عبدی صورت گرفت. آثاری از دوره های نوسنگی جدید و مس و سنگ قدیم و عصر آهن تا دوره‎ ‎اشکانی شناسایی شد‎.

حفاری های انجام شده

در سال 1936 م، «اریک‎ ‎اشمیت» طی بررسی غرب ایران موفق به تهیه عکس هوایی از این محوطه تاریخی‎ ‎شد‎. ‎پس از آن در سال 1346 خورشیدی هیأتی از مرکز باستان شناسی ایران اقدام به‎ ‎گمانه زنی این تپه نمود. در نتیجه این گمانه زنی آثاری از دوره مس و سنگ تا عصر آهن‎ ‎شناسایی شد‎.‎ در سال 1349 خورشیدی نیز هیأتی به سرپرستی محمود کردوانی اقدام به کاوش در‎ ‎این محوطه نمود. با انجام این کاوش ها، مجموعه بنایی از عصر آهن‎ II ‎ ( حدود 900 – 800‏‎ ‎ق. م) شناسایی شد‎. این مجموعه چهار هزار ساله به تازگی توسط کامیار عبدی بازنگری و مطالعه شده و نتایج آن به همراه ترجمه الواح توسط گری بکمن، متخصص زبان‌های باستانی منتشر شده‌است. طبق اظهار باستانشناسان این مجموعه شامل ۵۶ لوح گلی نسبتا سالم و ۲۸ قطعه شکسته‌است که به (خط میخی) نوشته شده و مربوط به دوره بابل قدیم (حدود ۳۸۰۰سال پیش) است. این مجموعه ارزشمند پس از ۳۰سال فراموشی، در جریان کاوش‌های جدید در منطقه چغاگاوانه در سال‌های ۷۶تا ۷۹مجددا مورد بازنگری و مطالعه قرار گرفت.

حفاری در مرکز تپه

حفاری در مرکز تپه یا شهر باستانی که محل سکونت حاکم یا سلطان بود صورت گرفته است زیرا یک عدد تیغه مفرغی با خط میخی بابلی در قسمت شرقی تپه در طبقه اول بدست آمده که روی آن نوشته «کاخ دای» که کلمه دای آخر نام صاحب کاخ است. گویا قسمت غربی مرکز کارهای اداری و صنعتی و قسمت شرقی محل سکونت بوده است. ساکنان در طبقه اول دو کوره سفالگری احداث کرده اند که در نوع خود قابل توجه است.

اشیاء یافت شده در تپه

در کف یکی از اتاقها تعدادی لوح گلی با خط میخی بابلی بدست آمده تعدادی از آنها حرارت دیده و تعدادی هم خام بودند. در اتاق مذکور مجسمه سفالی حیوانی شبیه گرگ به طول 4 سانتیمتر و مجسمه سفالین کوچک دیگری احتمالاً « الهه کریشنا » به طول 7 سانتیمتر و یک پیکان مفرغی به طول 6 سانتیمتر پیدا شده یک آویز طلا به نقش خورشید و یک مهر استوانه ای با 3 ردیف خط میخی بابلی مربوط به هزاره دوم ق.م پیدا شده که بر روی آن نقش زنی با لباس چین دار بلند و کلاه مدور که در برابر یکی از خدایان ایستاده و خدای مزبور دارای لباس بلند و بر روی چهار پایه نشسته است. متن نوشته مهر چنین است: «سامی توم دختر تالری خدمتگزار خدای اداد»

آثار آتش سوزی در تپه

آثار سوختگی سراسری در روی تپه هویداست، که باید ناشی از حملات آشوریان باشد . گویا شهر خالی از سکنه و مردم بوده و در زمان حملات آشوریان احتمالاً از حمله آگاه بوده اند.

شباهت با دیگر تمدن ها

اشیاء بدست آمده با اشیاء شوش شباهت فراوان دارد و ظروف سفالین با سفالهای لرستان متعلق به قوم کاسی مقایسه می شود. در کل تمدن چغاگاوانه با در نظر گرفتن جوانب مختلف با تمدن عیلام گرایش بیشتری دارد که نمونه آن کشف چند مجسمه عیلامی (الهه کریشنا)، دلیل بر این مدعاست..]

منبع ویکی پدیا


[ شنبه 16 شهریور 1392 ] [ 05:25 ب.ظ ] [ ali ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

لە بارەێ ماڵپەڕ


ئاخرین مەتلەب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
نووڕسنەیل ئمڕۆ : نفر
نووڕسنەیل دو"ەکە: نفر
گیشت نووڕسنەیل : نفر
نووڕسن ئەێ مانگە: نفر
نووڕسن مانگ قەبڵ: نفر
نو"سەرەیل : عدد
گیشت مەتڵەبەگان : عدد
ئاخرین وە ڕۆژ ڕەسانن :
امکانات وب
Online User